Ogrzewanie wody

Pompa ciepła

Pompa Ciepła jest najlepszym efektywnym sposobem ogrzania wody basenowej w okresach wiosny i jesieni. Utrzymuje stałą temperaturę wody w zbiorniku podczas całego sezonu kąpielowego. Wystarczy jednorazowe manualne nastawienie, aby ustawić temperaturę wody w basenie. Woda z basenu za pomocą pompy filtracyjnej przechodzi przez filtr, a następnie dociera do pompy ciepła, gdzie dzięki pracy kompresora i skraplacza ulega ogrzaniu ciepłem uzyskanym z powietrza zewnętrznego i ogrzana ponownie wraca do basenu. Decydując się na zamontowanie pompy ciepła zyskujemy oszczędność prądu w porównaniu z podgrzewaczem elektrycznym = 70-80%.

europool pompa ciepła

europool pompa ciepła

europool grzalka basen

europool grzalka basen

Grzałka elektryczna

Do podgrzewania wody w basenach prywatnych stosuje się przepływowe grzałki elektryczne ze stali szlachetnej. Wyposażone są w termostat, pozwalający ustawić temperaturę wody, zabezpieczający grzałkę przed przegrzaniem i czujnik ciśnienia wyłączający ją przy braku wody. Moc grzałki zależy od wielkości basenu Najczęściej mieści się w przedziale 3-18 kw. Do takiej instalacji niezbędne zasilanie trójfazowe. Instalacja powinna być zabezpieczona różnicowo-prądowym wyłącznikiem przeciwporażeniowym. Elektryczne podgrzewacze wody w basenie jest rozwiązaniem dość kosztownym w użytkowaniu. Poleca się ją przy małych basenach do szybkiego nagrzania wody

Wymiennik ciepła

Alternatywą są wymienniki ciepła. Jeżeli dom ogrzewany jest przy użyciu kotła gazowego lub olejowego takie rozwiązanie może być najkorzystniejsze . Wymienniki podłącza się do centralnego systemu grzewczego. Wymienniki ciepła, ze stali szlachetnej są przystosowane do pracy w systemach grzewczych niskotemperaturowych(temp zasilania 50 C, temp. Powrotu 40 C)lub wysokotemperaturowych (temp zasilania 80 C ,temp. Powrót 70 C).To rozwiązanie jest dużo tańsze. Daje efekt szybszy, bo moc wymiennika jest większa.

europool wymiennik ciepła

europool wymiennik ciepła

europool solary

europool solary

Kolektory słoneczne

Czwartą możliwością podgrzewania wody w basenie to systemy solarne. Na najbardziej nasłonecznionej części dachu domu lub na ziemi( na specjalnej konstrukcji) w pobliżu basenu najczęściej od strony południowej, umieszcza się kolektory słoneczne. Wtłacza się do nich wodę basenową. Krążąc, nagrzewa się ona, po czym wraca do basenu. Taki system ogrzewania pozwala podnieść temperaturę wody w basenie o około 8 C. Całość sterowana jest sterownikiem z zaworem kulowym z napędem, sterownik wyposażony jest w dwa czujniki temperatury. Grzanie jest załączane w przypadku wystarczającego ciepła na kolektorach lub rozłączane w przypadku jego braku. Wystarczy zadać docelową temperaturę wody by układ automatycznie czuwał nad utrzymaniem ciepłej wody. Koszty utrzymania basenu wyposażonego w system solarny pozostają bez zmian ponieważ zasilane są pompą obiegową od filtra. Instalacje solarne do podgrzewania wody w basenie polskich warunkach klimatycznych to idealne rozwiązanie dla posiadaczy basenów. Prawidłowo dobrana i zaprojektowana zasadniczo redukuje koszty ogrzewania wody basenowej w basenach zamkniętych. W przypadku basenów otwartych wydłuża okres użytkowania basenu nawet o kilka miesięcy.