europool logo
basen z bloczków betonowych
Home Basen z bloczków betonowych – wszystko o basenach żelbetowych
Basen z bloczków betonowych – wszystko o basenach żelbetowych

Bardzo możliwe, że jeżeli myślisz o przydomowym basenie przychodzi Ci na myśl basen murowany. Nic dziwnego – niecka żelbetowa to jedno z najbardziej wytrzymałych technologii. Jednocześnie basen z bloczków betonowych pozwala na pełną dowolność w kształcie i rozmiarze, dzięki czemu możesz uzyskać efekt niemożliwy w przypadku innych rodzajów basenów. Standardowy basen w ogrodzie (np. basen stelażowy) będzie znacząco odbiegał estetyką od basenu z betonu – dlatego jeżeli chcesz połączyć doskonały wygląd z wytrzymałością właśnie znalazłeś rozwiązanie idealne.

Zbudowanie basenu opiera się na wymurowaniu niecki z pustaków szalunkowych i bloczków betonowych lub ścian monolitycznych (wylanych z betonu B20 lub B25). Następnie następuje wyłożenie basenu folią i geowłókniną oraz opcjonalnie wykończenie niecki basenu płytką ceramiczną (tzw. mozaika basenowa).

Na budowę zbiornika żelbetowego decydują się nie tylko klienci w prywatnych ogrodach, ale przede wszystkim właściciele hoteli i pensjonatów. Wszystko dlatego, że taka technologia basenowa pozwala na uzyskanie nawet bardzo dużych niecek o dowolnych, często nieregularnych kształtach. Projekt basenu można więc doskonale zaaranżować właśnie pod obiekty komercyjne, takie jak ośrodki wypoczynkowe i hotele. Jeżeli chcesz zbudować własny basen z betonu, pozwól, że przedstawimy Ci szczegóły.

Basen skimmerowy czy basen przelewowy - technologia budowy basenów żelbetowych

Zanim odpowiemy na pytanie jak zbudować basen z bloczków betonowych warto przedstawić możliwe technologie basenowe. Schemat budowy basenu różni się ze względu na wybraną przez Ciebie technologię – skimmerową lub z rynną przelewową.

Technologia skimmerowa

Skimmer to prostokątne urządzenie odpowiedzialne za jakość wody basenu. Umiejscowiony jest w ścianie, ok. 10 cm poniżej górnej krawędzi basenu. Skimmer jest połączony z systemem rur, poprzez pompę filtracyjną zasysa wodę oraz znajdujące się na jej powierzchni nieczystości (liście, owady, kurz). Tak zanieczyszczenia trafiają do specjalnego koszyczka zamontowanego w skimmerze. Następnie woda jest tłoczona do filtra żeby po oczyszczeniu dostać się z powrotem do basenu. Skimmer wykonany jest zwykle z tworzywa sztucznego (ABS/PVC) lub ze stali nierdzewnej.

Na technologię skimmerową decydują się najczęściej klienci prywatni, ponieważ ich baseny przydomowe nie będą obciążone przez użytkowników w tak dużym stopniu, co baseny hotelowe.

Technologia przelewowa

Basen przelewowy rekomendowany jest przede wszystkim dla obiektów sportowych, ośrodków wypoczynkowych, hoteli czy aquaparków, ponieważ przez wychlapywanie odnotowuje się tam duże straty wody. Rynna przelewowa to tak zwana “kratka”, którą widujemy w wyżej wymienionych obiektach. Jej zadaniem podobnie jak w przypadku skimmera jest zbieranie zanieczyszczeń z powierzchni wody. To technologia bardziej skomplikowana od technologii skimmerowej. Rynna montowana jest na obrzeżach basenu, a woda, która się z niego wydostaje wpływa bezpośrednio do rynny zabezpieczonej „kratką”. Następnie zbiera się w zbiorniku przelewowym i kiedy osiągnie określony poziom jest zasysana przez pompę. W filtrze zachodzi proces oczyszczania, po czym woda zostaje wtłoczona dyszami z powrotem do basenu.

Budowa basenu z bloczków betonowych krok po kroku

  • Wykonanie wykopu – Proces rozpoczyna wykopanie basenu zgodnie z projektem. Gdy roboty ziemne się kończą i wykop niecki jest gotowy, na dnie kładziemy warstwę żwiru (obsypanie basenu) i rozkładamy siatkę zbrojeniową.

  • Osadzenie elementów w dnie – Montujemy elementy znajdujące się w dnie basenu, takie jak spust denny i dysze napływowe.

  • Budowa ścian basenu – Stawiamy ściany basenu, murując je z bloczków do budowy basenów i wzmacniając słupami zbrojeniowymi.

  • Osadzenie elementów technologicznych w ścianach – Montujemy w ścianach basenu elementy technologii basenowej, takie jak przepusty dysz napływowych.

  • Zalewanie betonem – Jeśli budujemy basen żelbetowy, wylewamy beton o odpowiedniej klasie na przygotowane zbrojenia.

  • Instalacja PVC – Wykonujemy instalację rur PVC wokół basenu, która będzie łączyć się z pomieszczeniem technicznym.

  • Ocieplenie basenu i izolacja basenu – Z zewnątrz basen izolujemy i docieplamy, co chroni go przed wilgocią i stratami ciepła.

  • Przygotowanie wewnętrznej części niecki – Wyrównujemy wewnętrzną powierzchnię niecki basenowej, przygotowując ją do wykończenia.

  • Wykończenie niecki – Wykańczamy wnętrze basenu, pokrywając je folią basenową lub mozaiką.

  • Montaż elementów wewnętrznych – Na koniec montujemy wewnątrz niecki wszelkie elementy technologiczne, takie jak dysze i lampy. Dopiero wtedy możliwe jest wypełnienie basenu wodą i użytkowanie basenu.

Warto pamiętać, że etapy budowy basenu mogą różnić się ze względu na wybraną przez Ciebie technologię. Czas trwania budowy basenu jest zależny od skomplikowania projektu – przez zakupem basenu warto skontaktować się z naszym doradcą, który przedstawi Ci ofertę budowy basenu, wraz z informacją ile kosztuje basen z bloczków betonowych, ile trwa kompletna budowa basenu oraz jaki jest koszt utrzymania basenu.

Budowa basenu w ogrodzie - co musisz wziąć pod uwagę?

Zanim zdecydujesz się wybudować betonowy basen powinieneś wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • jakie mają być wymiary i kształt basenu (głębokość basenu, szerokość i długość, kształt schodów basenu),

  • jaką technologię basenową wybierasz – skimmerową czy przelewową?

  • jakie ma być wykończenie niecki basenu?

  • z czego ma być wykonana instalacja basenowa – urządzenia basenowe – z brązu, stali nierdzewnej czy tworzywa sztucznego ABS?

  • z jakich atrakcji wodnych chcesz korzystać podczas użytkowania basenu?

logo profilowe europool

Specjalista EUROPOOL

SUBSKRYBUJ NASZ NewSLETTER

Zastanawiasz się nad kupnem basenu? A może już masz basen w ogrodzie? Nasz newsletter to źródło ciekawostek, zniżek i praktycznych poradników na temat basenów!

OSTATNIE WPISY

Previous
Next

4517 Washington Ave.
Manchester, Kentucky
39495

ponte@studio.net

By clicking “Accept All Cookies”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site
navigation, analyze site usage, and assist inour marketing efforts.